Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on reddit

Uusi revontulikausi käynnistyy Lapissa elokuussa

Vaikka Suomen kesä esittelee vielä elokuun puolivälin tienoillakin parhaita puoliaan Ranualla, niin uusi revontulikausi on enää lyhyen odotuksen päässä. Revontulien esiintyminen pääasiallisesti talvella on yleinen harhaluulo, joka ei pidä oikeastaan laisinkaan paikkaansa. Lapissa uusi kausi starttaa nimittäin jo elokuun lopulla ja se kestää aina huhtikuun alkuun asti, jolloin yöt Lapissa alkvat olemaan jälleen liian valoisia taivaan tulien havaitsemiseen. 
Syyskuussa kuvatut revontulet Ranualla

Syyskuu on yksi parhaista kuukausista revontulijahdille

Syyskuu on Suomessa ensimmäinen varsinainen syyskuukausi, minkä ansiosta pysyvä lumikerros odottaa vielä läpi kuukauden ajan saapumistaan. Lumettoman maan ja pimentyvien iltojen ansiosta syyskuu onkin Lapissa yksi pimeimmistä kuukausista ja tämä tekeekin siitä yhden parhaista revontulten metsästyskuukausista Lapissa.

AuroraHut lasi-iglu ja revontulet Ranuanjärven rannassa syksyllä 2019.
AuroraHut lasi-iglu ja komeat syksyiset revontulet Ranuanjärven rannalla syyskuussa 2019.

Syyskuun aikana myös yölämpötilat ovat yleensä siedettävämpiä kuin myöhemmin syksyllä tai talvella, mikä helpottaa pidempien kuvausretkien järjestämistä huomattavasti. Talvella kovat pakkaset ja tuuli asettavat paljon haasteita sekä ihmiskeholle että mukana olevalle kamerakalustolle ja etenkin kameroiden akuille, jotka tahtovat kylmetessään menettää varauksensa huomattavasti normaalia nopeammin. Tästä syystä ilman vara-akkuja toteutetut kuvausreissut saattavat tulla talvella päätökseensä paljon aikaisemmin kuin oli suunniteltu.

Miten revontulet syntyvät?

Revontulet Ranuan keskustassa syksyllä 2020
Revontulet kuvattuna Arctic Guesthouse & Igloosin pihapiiristä. (c) Jari Romppainen

Napapiirin lähettyvillä asuville revontulet ovat jo melko tuttuja näkyjä pohjoisen taivaalla. Osa Lapin asukeista on jo niin tottunut tähän valoilmiöön, etteivät ne enää edes herätä heissä kovin vahvoja tunteita. Mutta miten revontulet sitten syntyvät?

Revontulien lähteenä toimii aurinko, joka sijaitsee noin 150 miljoonan kilometrin päässä maapallosta. Etäisyys on erittäin pitkä, mikä suojaa maapalloa ja meitä kaikkia auringon kuumuudelta. Tästä huolimatta auringon  vaikutukset ulottuvat huomattavasti sen näkyvän pinnan ulkopuolelle ja monella tapaa myös maahan saakka. Myös revontulien juuret sijaitsevat auringossa sekä sieltä lähtöisin olevissa aurinkomyrskyissä, jotka lähettävät voimakkaita varautuneiden aurinkohiukkasten puuskia avaruuden läpi ja kohti maapalloa. Jos Maapallo on suoraan näiden hiukkasvirtojen tiellä, planeettamme magneettikenttä ja ilmakehä reagoivat niihin törmäyksen tapahtuessa.

Kun auringosta lähtöisin olevat, sähköisesti latautuneet hiukkaset ja tomit osuvat maan ilmakehään, syntyy reaktio, joka saa ilmakehään osuvat hiukkaset hohtamaan valoa.

Miten tämä tapahtuu käytännössä? Hiukkaset koostuvat keskusydämestä sekä sitä ympäröivästä elektronipilvestä, joka ympäröi ytimen kiertoradan muodossa. Kun auringosta lähtöisin olevat ladatut hiukkaset osuvat Maan ilmakehään, elektronit siirtyvät korkeamman energian kiertoradalle, kauemmaksi ytimestä ja  kun elektroni siirtyy vastaisesti pienemmän energian kiertoradalle, se vapauttaa valon tai fotonin partikkelin, joka saa aikaan valoilmiön.

Sama ilmiö on havaittavissa esimerkiksi keinotekoisesti luoduissa valomainoksissa. Näissä tapauksissa käytetään sähköä vastaavanlaisen reaktion luomiseen. Revontulet toimivat samalla periaatteella – mutta paljon laajemmassa mittakaavassa, mikä mahdollistaa parhaimmillaan koko pohjoisen taivaan valaisimeen.

Revontulet nähdään pääasiallisesti vihreän eri sävyissä olevana valoverhona taivaalla,  mutta niillä on usein voimakkaitakin taipumuksia vaihdella. Joskus revontulissa on havaittavissa vivahde vaaleanpunaista väriä ja kaikkein voimakkaimmat valot voivat olla jopa täysin punaisen tai violetin sävyisiä.

Revontulia bongataan Suomessa pääosin maan pohjoisosissa, lähellä napapiiriä, mutta tosiasiallisesti niitä on mahdollista havaita koko maassa aina pääkaupunki Helsinkiä myöten. Pohjoisella pallonpuoliskolla havaittaville revontulille on myös vastine maapallon eteläisillä napa-alueilla, ja näitä etelävaloja havaitaan esimerkiksi Argentiinan eteläosissa.

Revontuliin ja niiden syntyyn on aina liitetty mystiikkaa ja vanhoja kansantaruja, mutta tieteen ansiosta revontulien synty ei ole enää kovinkaan suuri mysteeri. Vaikka tietoa onkin saatavilla tänä päivänä helposti ja kattavasti, niin siitä huolimatta useat kotimaisetkin matkailijat matkaavat yhä edelleen Lappiin nimenomaan revontulien perässä. Monelle matkailijalle taivaan tulien näkeminen ja kuvaaminen ovat edelleen Lapin loman ehdottomia kohokohtia. 

Jahtaa revontulia omalla iglullasi

Northern lights captured at lake Ranua in Finnish Lapland
Revontulet nähdään usein vihreänä verhona pohjoisella taivaalla. (c) Jari Romppainen

Jos et ole erityisen seikkailunhaluinen tyyppi ja nautit lomasi aikana mieluummin mukavasta majoituksesta ja sen lämmöstä kuin kylmettyneistä käsistä ja tuulenpuuskista, on revontulten jahtaamiselle olemassa myös aivan uudenlainen tapa. Liikuteltavassa AuroraHut lasi-iglussa yöpyessäsi, voit ihailla Lapin luonnonilmiöistä helposti ja mukavasti suurten maisemaikkunoiden kautta ja nauttia kauniista maisemista juuri itsesi valitsemassa sisälämpötilalla.

Vaikka Ranua ei olekaan se kaikkein tunnetuin lappilainen paikka revontulten ihailuun, niin pieni kylämme on monessakin mielessä oikein ideaali vaihtoehto taivaan tulien jahtaamiseen. Pienenä paikkakuntana Ranua ei kärsi juurikaan valosaasteesta, jonka lisäksi kirkonkylän katuvalot sammutetaan arkisin ilta yhdeltätoista. Tämä pimentää pienen kylämme keinotekoiset valaistukset hyvin tehokkaasti, minkä ansiosta revontulia on helppo havaita jopa aivan kylän keskustassa. Esimerkiksi tämän blogitekstin kaksi ensimmäistä kuvaa otettiin molemmat aivan Ranuan kirkonkylän keskustassa.

Kun yövyt AuroraHutissa, voit myös hyödyntää iglusi liikkuvuutta luonnonilmiöitä jahdatessasi. Syyskuu on käytännössä aina kuukausi, jolloin Ranuanjärvi pysyy täysin sulana, mistä johtuen voit jahdata revontulia iglun omaa sähkömoottoria hyödyntäen. Moottorin avulla pääset aina liikkumaan vapaasti sinne, missä Lapin luonnonilmiöt ovat kauneimmillaan.

Teksti: Tuomas Haapala

Kuvat: Tuomas Haapala & Jari Romppainen

Lähteet: Aurorahunter & Earthsky.org

Jaa tämä teksti

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on reddit

Tutustu muihin blogiteksteihimme

Soutelua ja kalastusta Ranuanjärvellä kesällä
Luonto ja aktiviteetit

Kesän aktiviteetit ja palvelut Ranualla– vietä aktiivinen koko perheen kesäloma Lapissa

Kevät etenee nyt hurjaa vauhtia ja onkin jo hyvä hetki suunnata katseita hieman kesään. Meiltä kysytään usein mm. sitä, mitä Ranualla voi tehdä kesäloman aikana. Tähän kysymykseen löydät varsin kattavan vastauksen tästä blogitekstissä, jossa käymme tarkasti läpi Ranuan kesäloman aktiviteetteja sekä paikallisten yritysten tarjoamia palveluita. Kaikki tässä tekstissä esitellyt aktiviteetit soveltuvat mukaviksi kesäloman tekemisiksi koko perheelle. Tervetuloa lukemaan.

Lue lisää »
Ranuan Eläinpuiston vierailu talvella. Kuvassa eläinpuiston jääkarhut.
Yleistieto

Ranuan Eläinpuistolle uusi jääkarhu

Jääkarhuemo Venuksen aika Ranuan Eläinpuiston ainoana jääkarhuna jäi lyhyeksi, sillä joulukuussa Englannin Doncasteriin muuttaneen Sisu-uroksen tilalle Ranuan Eläinpuistolle saapui helmikuun 24. päivänä 15-vuotias urosjääkarhu Nord.

Lue lisää »
Vierailu Vaaran porotilalla Ranuall talvella
Luonto ja aktiviteetit

Kokemuksia turistioppaana toimimisesta Lapissa

Asiakaspalvelutehtävissä toimivia henkilöitä voi hyvällä syyllä kuvailla koko Lapin matkailun selkärangaksi. Onnistuneet asiakaspalvelukokemukset saavat samat asiakkaat palaamaan samaan matkakohteeseen vuodesta toiseen sekä auttavat totta kai tuomaan uusia asiakkaita, kun positiiviset kokemukset leviävät sekä perinteisen puskaradion että sosiaalisten medioiden kautta. Tässä blogissa kerron hieman omista kokemuksistani erä/turistioppaana toimimisesta.

Lue lisää »
Porotokka Ranuan Vaaran porotilalla
Yleistieto

Yli 10 mielenkiintoista faktaa Lapista

Kuinka pitkään yötön yö tai kaamos kestävät? kuinka suuri Lappi on? Paljonko Lapissa asuu ihmisiä? Entäpä poroja? Onko Suomessa jääkarhuja? Näihin ja moniin muihin Lappiin liittyviin kysymyksiin löydät vastauksen tästä blogitekstistä, jossa kerromme yli 10 mielenkiintoista faktaa nimenomaan Suomen Lappiin liittyen.

Lue lisää »
Kaunis talvinen maisema ja revontulet Ranualla
Luonto ja aktiviteetit

10 vinkkiä revontulten valokuvaamiseen Lapissa talvella

Revontulten kuvauskausi Napapiirin tuntumassa kestää elokuun puolivälistä aina huhtikuun alkuun saakka. Koko talvi onkin varsin oivallista aikaa taivaan tulten bongaamiseen pohjoisella taivaalla. Tässä blogitekstissä annamme yhteensä kymmenen hyödyllistä vinkkiä revontulten valokuvaamiseen talvella.

Lue lisää »

Oliko teksti kiinnostava? Liity postituslistallemme.

Lähetä palautetta

Herättikö blogiteksti jonkinlaisia ajatuksia tai kysymyksiä vai jäikö jotain mielestäsi puuttumaan? Lähetä palautetta alla olevan yhteydenottolomakkeen kautta.